Prelegenci

GOŚĆ SPECJALNY

Maja Popielarska

Maja Popielarska to dziennikarka i prezenterka telewizyjna.
Współautorka programów telewizyjnych, w tym ”Maja w ogrodzie” i ”Nowa Maja w ogrodzie”.Popularyzatorka przyrody i ogrodów, a mniej oficjalnie wielbicielka lasów i łąk. Obserwuje przyrodę, wysnuwa wnioski i dzieli się swoją wiedzą. Potem wraca do swojego ogrodu i cieszy się ze zmian, nowych obrazów czy zapachów.

Marta Kukowska – Stena Recycling Polska

KoordynatorkA ESG & komunikacji w Stena Recycling.

Z wykształcenia prawniczka i PR-owiec, od zawsze po społecznej „stronie mocy”. Współpracowała z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie, Muzeum POLIN, Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Narodowym Instytutem Dziedzictwa i PFRON. Autorka programu „Wolontariat w kulturze” prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Realizowała działania w zakresie CSR w Totalizatorze Sportowym. Współpracowała z Grupą Eurocash gdzie odpowiadała za realizację strategii zrównoważonego rozwoju i raportowanie w tym obszarze. Jest autorką „Przepisu na wolontariat” i współautorką „Szanuję, nie marnuję!” przewodnika dla przedsiębiorców oraz „W Twoim odpowiedzialnym sklepie. Dlaczego warto prowadzić odpowiedzialny biznes?”. Współautorka i współprowadąca „Suscactów” – rozmów Kantar Polska o zrównoważonym rozwoju.

Joanna Plenzler – Geografka, polarniczka

Szczecinianka, badaczka nad klimatem na biegunie, geograf-hydrolog, doktor nauk o ziemi, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik naukowo-techniczny Zakładu Biologii Antarktyki, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk. Uczestniczka trzech (w tym dwóch całorocznych) wypraw do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

Paweł Łastowski – North.pl

Od 2008 roku uświadamiają konsumentów, że uszkodzony sprzęt AGD i RTV da się po prostu naprawić. Twierdzą, że może to zrobić praktycznie każdy. Są wsparciem dla konsumentów od momentu diagnozy problemu, poprzez zakup odpowiedniej części aż po pomoc przy jej wymianie. Wspierają ekologiczne rozwiązania!
Firma jest zwycięzcą konkursu Stena Circular Economy Award. Został on zainicjowany w 2017 roku i jest pierwszym konkursem w Polsce, który ma na celu nagrodzenie firm – Liderów GOZ – które wdrażają lub promują gospodarkę obiegu zamkniętego.

Robert Sokołowski, Julian Malicki, Nadia Berezowska – Fundacja Klub Młodego Ekologa

Jako grupa nieformalna, a obecnie Fundacja działają od 2020 roku. W tym czasie zrealizowali kilkanaście projektów o tematyce ekologicznej. Na ”Szczycie Ekologicznym 2023” będą propagować ideę ogrodów społecznych, przedstawiając związane z tym dwa projekty.

Barbara Markowska – Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oddział Szczecin oraz Stowarzyszenie Przystań.Wartości

Jest inicjatorką i koordynatorką inicjatyw w ramach SBP Oddział w Szczecinie, a ponadto jako członkini zarządu Rady Osiedla Drzetowo-Grabowo stara się angażować mieszkańców w działania na rzecz zwiększenia liczby zielonych miejsc na osiedlu. W ten sposób w ramach parku kieszonkowego przy ul. Rugiańskiej powstał ogród społeczny, a mieszkańcy jednego z podwórek zaaranżowali zaniedbane trawniki przed blokami oraz stworzyli wspólną sąsiedzką przestrzeń. Działania wynikają z przekonania, że edukacja ekologiczna jest koniecznością.

Monika Czajka, Paulina Domańska – Stowarzyszenie On-Eko

On – Eko to miejsce, do którego można przynieść rzeczy, których już nie używamy, ale też wziąć to, czego potrzebujemy – zupełnie za darmo. Członkowie stowarzyszenia działają w ramach wolontariatu, w małej miejscowości – Sławoborzu. Mimo kryzysu i pandemii, rozwijają się a ich inicjatywa cieszy się coraz większą popularnością.

Justyna Zajchowska – Fundacja WWF Polska

Ekspertka ds. ochrony środowiska morskiego i polityki rybołówstwa z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym w prowadzeniu kampanii, działalności w zakresie rzecznictwa i współpracy z organizacjami pozarządowymi w regionie Morza Bałtyckiego. Starsza Specjalistka ds. ochrony ekosystemów morskich w WWF Polska. Przyrodniczka.

Fundacja WWF Polska – Jesteśmy częścią międzynarodowej organizacji ekologicznej, która od 1961 roku chroni przyrodę na całym świecie, a od 2001 roku również w Polsce. Ratujemy zagrożone gatunki, promujemy zrównoważone rybołówstwo i rolnictwo oraz działamy na rzecz ochrony klimatu. Walczymy z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt. Staramy się o to, aby morza i rzeki były pełne życia.

Renata Żelazna, Monika Liberacka – Fundacja im. Stanisława Karłowskiego

Projekt Wiejski Juchowo – Kądzielna – Radacz to inicjatywa rozwijana przez Fundację im. Stanisława Karłowskiego na popegeerowskich terenach Pomorza Środkowego w gminie Borne Sulinowo. Od 2001 r. rozwijane jest biodynamiczne gospodarstwo rolne, które jest podstawą wszystkich działań realizowanych w projekcie. Zrealizowali wiele działań na rzecz ochrony środowiska, kształtowania krajobrazu, poprawy jakości gleb, małej retencji wodnej, jak również na rzecz włączania osób niepełnosprawnych, edukacji ekologicznej i kultury. Poprzez realizację Projektu Wiejskiego wypracowali model rozwoju społeczno-gospodarczego obszarów wiejskich opartego na tym, co dla wsi naturalne, na działalności rolniczej, która realizowana w zrównoważony sposób, może być podstawą do zdrowego i godziwego życia w nie zniszczonym środowisku i pięknym krajobrazie.

Beata Buc – Proste Miasta

Podczas prelekcji uczestnicy poznają sposoby na domowe oszczędzanie wody oraz sposoby na zbieranie deszczówki i jej późniejsze wykorzystanie. Dowiedzą się m.in o zagrożeniu suszą w naszym kraju, sposobach na pozyskanie wody deszczowej (przykłady pojemników, instalacji, jakie można zastosować w domu I bloku), sposobach na oszczędzanie wody i wprowadzenie zamkniętego obiegu wody w domu, a także co można, a czego nie należy wyrzucać do toalety?