II Szczyt Ekologiczny

O drugim Szczycie Ekologicznym

Za nami drugi Szczyt Ekologiczny, który miał miejsce 3.10.2022 w Szczecinie. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło 10 prelegentów, którzy podzielili się swoimi inicjatywami. Opowiadając o tym, czym się zajmują – zachęcali mieszkańców regionu, aby i oni również zaczęli dbać o środowisko. Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja WWF Polska.

Gospodarzem wydarzenia był Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

„Z tyłu głowy miejmy zawsze, że musimy być świadomi ekologicznie. Pamiętajmy, że Pomorze Zachodnie to nasz skarb. Przejechałem całą Polskę, część Europy i zawsze dziękuję, że urodziłem się na Pomorzu Zachodnim. To moje miejsce na ziemi. Jako samorząd chcemy pokazywać, że w tym województwie można żyć i inwestować w zgodzie z naturą”

– podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Gościem specjalnym Szczytu Ekologicznego była Jagna Niedzielska

Propagatorka idei zero waste w gotowaniu. Zaserwowała nie tylko dużą porcję wiedzy, ale też sporą porcję smacznych i prostych dań. Pokazała, jak przyrządzić posiłki bez marnowania żywności. Tym sposobem uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się jak przygotować krem z całej dyni (łącznie ze skórą), pieczone kolby kukurydzy z tahini czy deser w postaci musu jabłkowego bez wyrzucania skórki owocu.

Dawka kulinarnej wiedzy

Podczas Szczytu Ekologicznego, poza inspirującymi prelekcjami i dawką kulinarnej wiedzy, wybrana została także „Najlepsza inicjatywa ekologiczna”. Serca mieszkańców Pomorza Zachodniego skradł projekt „Życie w Dolinie Dolnej Odry” Piotra Rosińskiego i Piotra Piznala.

„Chcemy pokazywać piękno Doliny Dolnej Odry. Skupiamy się przede wszystkim na powiecie gryfińskim. Niezliczone ilości godzin spędzonych w terenie, w towarzystwie pijawek, kleszczy i błota, zaowocowały ukazaniem się wielu fotografii – opowiada Piotr Piznal. – Z tych zdjęć powstał również album fotograficzny „Życie w Dolinie Odry”. Udało nam się go wydać dzięki zbiórce oraz pomocy szczecińskiej drukarni”.

Zobacz fotorelację

Patronat nad Szczytem Ekologicznym objęła Fundacja WWF Polska

WWF jest jedną z największych na świecie organizacji działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jej misją jest powstrzymanie szybko postępującej degradacji przyrody, budowanie przyszłości, w której ludzkość żyje w zgodzie z naturą. Jesteśmy przecież w pełni zależni od stanu naszego środowiska.

Nieustannie dążymy do partnerstwa z administracją publiczną, rządami, biznesem i lokalnymi społecznościami. Wierzymy bowiem, że siła tkwi w dialogu i zaangażowaniu. Naszą wiedzę i rekomendowane rozwiązania opieramy na najnowszych osiągnięciach naukowych. Dzięki temu mamy pełne przekonanie, że naprawdę działają i przynoszą realne korzyści naszemu środowisku. Jako globalna organizacja posiadamy międzynarodowy zasięg i doświadczenie, a nasze sukcesy od kilkudziesięciu lat zmieniają świat na lepsze. Dotychczasowe efekty Fundacji WWF pozwalają wierzyć, że Ziemia zamiast podążać ku gorszemu, wciąż może zmieniać się na lepsze”.

Szczyt Ekologiczny wsparła firma R3 Polska

Recyklomat został umieszony na Zamku Książąt Pomorskich oraz podczas 2 Szczytu Ekologicznego w Posejdonie.

Recomat jest to recyklomat, potocznie zwany butelkomatem, czyli automat wspierający zwrot opakowań po napojach, butelkach PET oraz puszkach ALU. W języku angielskim jego nazwa to reverse vending machine, w skrócie RVM.

„Skoncentrowaliśmy się na ochronie środowiska, tworząc produkty poprawiające jakość naszego życia i przyszłych pokoleń. Nasze systemy zwrotu butelek i puszek Smart RVM stanowią dobre instrumenty techniczne, ekonomiczne i ekologiczne dla bardziej skutecznego zarządzania odpadami”.

Recyklomaty to doskonała propozycja dla sieci handlowych, firm, szkół, miast i gmin zainteresowanych ekoinnowacjami. Miasta przyszłości XXI wieku to ekosystemy, które wspieramy wdrażając ekoinnowacyjne i ekonomicznie uzasadnione systemy Smart RVM.

Korzystaj na co dzień z Recomatów umieszczonych w mieście. Mapę lokalizacji automatów znajdziesz www.r3polska.pl

Zobacz relację wideo oraz transmisję