Prelegenci drugiego Szczytu
GOŚĆ SPECJALNY
Jagna Niedzielska – Live cooking
Jest rozpoznawalną twarzą idei „Zero Waste” w Polsce. Miłośniczka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach. Autorka książki – poradnika „Bez resztek”. Prowadząca program „Jagny Niedzielskiej kuchni bez resztek” oraz współprowadząca „Widelcem po mapie” na kanale Kuchnia +. Chętnie uczy i wie, jak to robić by bezkompromisowo pysznie gotować, ale tak, żeby nie marnować.
Fundacja Perspektywa – Las różnorodności, las Miyawaki
Poprzez naszą działalność kulturalną, edukacyjną, społeczną i proekologiczną, chcemy zbliżać ludzi, promować tolerancję oraz porozumienie. W tym celu organizujemy warsztaty, spotkania, szkolenia, koncerty, wystawy, pokazy filmów i wiele innych wydarzeń. Wierzymy w znaczenie różnorodności, która jest niezwykle ważna zarówno wśród ludzi jak również w naturze.
Agnieszka Sztandera „Ciotka Paprotka” – spacery leśne dla dzieci
Wierzę w to, że swobodny kontakt z przyrodą jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju każdego człowieka, a także w to, że dzieci, które dziś pokochają las, zamienią się kiedyś w dorosłych, którzy o ten las będą dbać. A tego naszej umierającej planecie potrzeba teraz bardziej, niż kiedykolwiek!
Fundacja Droga Wolna – Wolny sad społeczny
Inicjatorzy Wolnego Sadu Społecznego w przepięknym, cichym miejscu za Szczecinem. „Chcemy z Wami korzystać z zasilającej mocy przyrody: piękna oraz cienia starych jabłonek, obecności ptaków, obfitości plonów, oraz dobrodziejstwa pracy fizycznej przy pielęgnacji drzew i innych roślin, które razem posadzimy. Liczymy na Wasze pomysły i aktywność, które wzbogacą miejsce jeszcze bardziej”. Adres Sadu: Karwowo 20.
Koło Gospodyń Wiejskich Mierzynianki – kawiarenka naprawcza zero waste
Projekt polega na utworzeniu Kawiarenki Naprawczej jak i przeprowadzeniu cyku warsztatów zero waste. Jest to inicjatywa, podjęta przez Koło Gospodyń Wiejskich Mierzynianki, która ma zwrócić uwagę na problem zbyt szybkiego i bezrefleksyjnego wyrzucania, często porządnych sprzętów, które mogą służyć swoim użytkownikom przez długie lata.
Podstawą Kawiarenki Naprawczej jest integracja społeczności lokalnej, przy równoczesnym zwiększaniu świadomości ekologicznej mieszkańców, z pomocą stosowania zasad Circular Economy, czyli przedłużania „życia” przedmiotów.
Stowarzyszenie Wiesz jak – Henryka Michalczyk
Praktykantka ekologicznego stylu życia w mieście. Aktywistka szczecińskich inicjatyw promocji ekologii. Od 2019 r. prowadzi EKOwarsztaty. Od 2021 r. prezeska Stowarzyszenia WieszJak – promujące działania edukacyjno-animacyjne w zakresie zarządzania odpadami i niemarnowania żywności.
Koło Gospodyń Wiejskich w Trzebieszewie
Niezwykle zaangażowana grupa osób ze wsi Trzebieszewo realizująca szereg inicjatyw ekologicznych: „Dobry przykład wszystkim damy – okolicę posprzątamy”, „Las woła nas”. „Wielkie mozoły nim miód zrobią pszczoły”, „Wiosenne dywany kwiatowe” i inne. Społecznicy łączą siły dla dobra najbliższej społeczności, dla dobra Naszej planety, zarażają pozytywnością i dobrą energią.
Jadłodzielnia Szczecin – food sharing, ratujemy nie marnujemy
Od 2017 roku w Szczecinie istnieje miejsce, w którym aktywiści udostępniają przestrzeń do dzielenia się jedzeniem i innymi dobrami. Każdy może tutaj podzielić się jedzeniem z każdym oraz całkowicie bezpłatnie poczęstować się tym co jest. Pierwsza Jadłodzielnia w Szczecinie została uruchomiona przez grupę osób, połączonych ideą ograniczenia marnowania żywności poprzez dzielenie się nią [ang. foodsharing].
Fundacja WWF Polska – Błękitny patrol
Wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF to ludzie w każdym wieku i pochodzący z różnych środowisk. Dzięki temu stanowią tygiel różnych pomysłów i działań, w którym tkwi największa siła. Ich energią jest zdolność do wspólnej mobilizacji w obliczu wezwań wymagających interwencji. Wszyscy z nich myślą globalnie, lecz działają lokalnie. Wiedzą bowiem, że małe kroki zbliżają do wielkich celów.
Działający od początku 2010 r. Błękitny Patrol WWF to jak dotąd największa i najciekawsza akcja WWF Polska. Pozwala na czynne zaangażowanie społeczności lokalnej w ochronę przyrody. 200 wolontariuszy, którzy zamieszkują całe polskie wybrzeże Bałtyku, na co dzień pomaga fokom, morświnom i ptakom morskim, a także wszystkim innym potrzebującym wsparcia zwierzętom.
Stowarzyszenie Wywrotka
Misją naszego stowarzyszenia jest realizowanie działań zmierzających do aktywizacji społeczeństwa i zwiększenia ich świadomości ekologicznej i przyrodniczej wobec coraz większych zagrożeń płynących ze strony człowieka dla klimatu i środowiska naturalnego. To jest fundament naszych działań, ale dbamy też o zdrowie ciała i duszy człowieka, po przez działania sportowe, turystyczne, rekreacyjne a także z zakresu kultury i sztuki.
Wizja stowarzyszenia jest mocno związana z jego nazwą. Wywrotka jest nawiązaniem do realizacji naszej misji w sposób nieszablonowy, inny niż robią to wszyscy. Po prostu wywrotowy. Zawsze staramy się podejść do danego tematu w sposób oryginalny i nietypowy. To jest właśnie to, co wyróżnia nas od innych organizacji i pozwala znaleźć swoją niszę.
Piotr Piznal, Piotr Fisher Rosiński – Życie w dolinie Odry
Dwójka dobrych znajomych, których łączy pasja – fotografia przyrodnicza. Mają zapał i chyba ciut tego czegoś, co pozwala im wyłowić te drobne niuanse w otaczającym nas świecie, które świadczą o wyjątkowości fotografii. Spędzili niezliczone ilości godzin w błocie, zimnie i brudzie, wśród komarów, kleszczy i pijawek tylko po to, żeby zrobić to jedno, dobre zdjęcie. Nie straszne są im kilometry marszu i noszenia ciężkiego sprzętu. Pasja dodaje im skrzydeł. Zobaczyli wielokrotnie więcej niż większość ludzi i w związku z tym chcą się podzielić z Nami tym co widzieli.