2 Szczyt Ekologiczny

Za nami drugi Szczyt Ekologiczny, który miał miejsce 3.10.2022 w Szczecinie. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęło 10 prelegentów, którzy podzielili się swoimi inicjatywami. Opowiadając o tym, czym się zajmują – zachęcali mieszkańców regionu, aby i oni również zaczęli dbać o środowisko. Patronat nad wydarzeniem objęła Fundacja WWF Polska.

Gospodarzem wydarzenia był Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

„Z tyłu głowy miejmy zawsze, że musimy być świadomi ekologicznie. Pamiętajmy, że Pomorze Zachodnie to nasz skarb. Przejechałem całą Polskę, część Europy i zawsze dziękuję, że urodziłem się na Pomorzu Zachodnim. To moje miejsce na ziemi. Jako samorząd chcemy pokazywać, że w tym województwie można żyć i inwestować w zgodzie z naturą” – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

 

Gościem specjalnym Szczytu Ekologicznego była Jagna Niedzielska – propagatorka idei zero waste w gotowaniu. Zaserwowała nie tylko dużą porcję wiedzy, ale też sporą porcję smacznych i prostych dań. Pokazała, jak przyrządzić posiłki bez marnowania żywności. Tym sposobem uczestnicy wydarzenia mogli dowiedzieć się jak przygotować krem z całej dyni (łącznie ze skórą), pieczone kolby kukurydzy z tahini czy deser w postaci musu jabłkowego bez wyrzucania skórki owocu.

Podczas Szczytu Ekologicznego, poza inspirującymi prelekcjami i dawką kulinarnej wiedzy, wybrana została także „Najlepsza inicjatywa ekologiczna”. Serca mieszkańców Pomorza Zachodniego skradł projekt „Życie w Dolinie Dolnej Odry” Piotra Rosińskiego i Piotra Piznala.

„Chcemy pokazywać piękno Doliny Dolnej Odry. Skupiamy się przede wszystkim na powiecie gryfińskim. Niezliczone ilości godzin spędzonych w terenie, w towarzystwie pijawek, kleszczy i błota, zaowocowały ukazaniem się wielu fotografii – opowiada Piotr Piznal. – Z tych zdjęć powstał również album fotograficzny „Życie w Dolinie Odry”. Udało nam się go wydać dzięki zbiórce oraz pomocy szczecińskiej drukarni”.

Fotogaleria

Relacja filmowa

Transmisja